Günümüzde kimyasal içeren ve organik olmayan besinlerin yol açtığı zararlar sebebiyle ve bu ürünlerin git gide tatsız, tuzsuz ve kokusuz olmaları sebebiyle organik ürünlerin değeri anlaşılmaya başlandı. Özellikle de sağlık açısından organik ürünlerin faydaları sebebiyle, bu konuyla ilgili bilinç arttı. Bu sebeple de günümüzde ev yapımı reçeller en çok tercih edilen doğal ürünlerin başında geliyor.

Yöresel Ürünler ve Doğal Reçel
Ülkemiz, yöresel ürünler bakımından oldukça zengin. Yaklaşık 12 bin yıllık kültürel miras sayesinde 3500 tane yöresel ürün bulunuyor. Bu ürünler, kültürel zenginliği nesilden nesile sağlıkla beraber aktarıyor. Doğal ve organik olmaları sayesinde hem çevreye, hem de kişilere saygı duyuyor ve sağlık getiriyor. Özellikle de  yöresel ürünler bu zengin kültürel mirasta kendine özel bir yer bulur. Hem sağlıklı, hem organik, hem de hijyenik olan bu ürünler arasında en çok tercih edilen, şekersiz marmelat ürünleri.

Ülkemizin en güzel yerlerinde yetişen, bol çeşitli yöresel ürünler ile kültürel zenginliğimizin olduğu kentlerin başında gelir.Ülkemiz Yöresel ürünler çeşitleri bakımından oldukça zengindir. Yöresel denildiğinde ilk akla gelen ise, elbette ki mis gibi kokan reçeller olur.

Şekersiz Marmelat Nedir?
Şekersiz marmelat, en sevilen doğal reçel başında geliyor. İçerisinde ekstra şeker katılmayan ve yalnızca yapıldığı meyvenin doğal şekerine sahip olan bu reçeller, hem sağlık açısından oldukça faydalı, hem de beyaz şekeri tüketmesi yasak olan ya da tercih etmeyen kişiler için oldukça lezzetli bir alternatif.

Ülkemizin her yöresinden özenle toplanan yöresel ürünler arasında en çok satılan ve tüketilen ürünlerin başında çeşitli meyvelerin reçelleri geliyor. Şekersiz marmelatlar da bu sıralama oldukça üst sıralarda.

Yöresel Ürünler Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yöresel ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu noktada en önemli şey; satın alınacak yöresel ürünün yapım aşamasının hijyenik ve temiz olmasıdır. Meyve ya da sebzelerin, yöresel ürünlerin nereden temin edildiği, yüzde yüz doğallık garantisi verip veremediği de oldukça önemli konular arasında. Bu faktörün dışında ise saklama koşullarına uyulup uyulmadığı ve paketlemenin titizlikle yapılıp yapılmadığıdır. Tüm bu faktörlere uyulduğu sürece, yöresel ürünler gönül rahatlığı ile afiyetle tüketilebilir.